Školenie: Teória zmeny a meranie dopadu

19.10.2024 ,

Pozývame vás na školenie Teória zmeny a meranie dopadu, ktoré sa uskutoční v termíne 5. – 6. decembra 2024 v Bratislave, v priestoroch Ústredia Slovenskej sporiteľne, Tomášikova 48. Každý školiaci deň začne program o 9:00 a skončí cca o 16:30. Školenie bude v anglickom jazyku. Školenie je primárne určené vedeniu a vyššiemu manažmentu organizácií. Školenie organizujeme v rámci programu Stronger Roots.

Nadácia otvorenej spoločnosti zabezpečuje školiteľku, priestor pre školenie, odborné materiály, občerstvenie a obedy. Prípadné cestovné a ubytovacie náklady si hradia účastníci sami, resp. ich organizácie.

Registrovať sa môžete do 6. novembra 2024 (streda) tu: REGISTRÁCIA. Počet miest je limitovaný na 25 účastníkov.

Keďže chceme poskytnúť priestor pre zastúpenie čo najširšiemu počtu organizácií, primárne budeme akceptovať jedného zástupcu/zástupkyňu za organizáciu. V prípade nižšieho záujmu budeme akceptovať aj dvoch reprezentantov organizácie, preto je v prihláške uvedenie priority pre prihlásených. Zároveň budeme zohľadňovať princíp akceptovania tých, ktorí sa na školenie prihlásia medzi prvými.

Obsah školenia

Pochopenie, meranie a komunikácia ich dopadu sa stáva čoraz dôležitejším pre všetky typy organizácií, nielen v neziskovom alebo sociálnom sektore, ale aj v bežnej ekonomike alebo v štátnych a verejných inštitúciách. Prostredníctvom dvojdňového workshopu vám chceme pomôcť lepšie pochopiť a aplikovať kľúčové koncepty, modely a nástroje súvisiace so sociálnym dopadom.

Zameriame sa na to, ako môžu neziskové organizácie a sociálne podniky vytvárať zmysluplné projekty a obchodné modely a ako generujú a merajú svoj dopad na príjemcov. Použijeme model Teórie zmeny, aby sme vás viedli k premýšľaniu o stanovovaní cieľov dopadu a vytváraní stratégií na ich dosiahnutie.

Preskúmame, čo znamená sociálny a environmentálny dopad (a čo nie); aké rámce môžu organizácie použiť na stanovenie cieľov dopadu; aké modely existujú na generovanie/zvyšovanie dopadu; prečo by organizácie mali investovať do budovania kapacít na meranie a riadenie sociálneho dopadu; aké metódy merania dopadu je možné zvážiť; a ako možno informácie o dopade využiť na zlepšenie služieb. Ponoríme sa do krokov cyklu dopadu, Teórie zmeny, identifikácie cieľových skupín, hodnotového reťazca dopadu a metód zberu údajov. Budeme diskutovať o rámcoch dopadu štandardizovaných verzus šitých na mieru a o výzvach, ktorým organizácie čelia pri riadení dopadu.

Nebudeme sa venovať len teoretickým konceptom, ale ich aj aplikujeme (!) na zúčastnené organizácie. Dvojdňový workshop bude využívať kombináciu prezentácií, videí a interaktívnych aktivít, aby sme účastníkom poskytli príležitosti zapojiť sa a zdieľať svoje vlastné skúsenosti. Budeme tiež pracovať v malých skupinách a dvojiciach, aby sme podporili aktívnu účasť a zapojili všetkých. Na otvorenie diskusií a prezentovanie najlepších postupov použijeme aj prípadové štúdie. Bude vyhradený čas aj na individuálnu prácu, aby účastníci mohli začať aplikovať koncepty a nástroje na svoje vlastné organizácie.

Na konci workshopu budú účastníci mať:

  • lepšie porozumenie kľúčovým konceptom, rámcom a nástrojom týkajúcim sa riadenia a merania sociálneho dopadu,
  • rozšírené znalosti o modeloch a stratégiách zameraných na dopad,
  • poznatky o metódach merania sociálneho dopadu,
  • hlbšie pochopenie výhod a výziev spojených s meraním sociálneho dopadu.

Účastníci budú schopní:

  • definovať ciele dopadu a výsledkov pre svoju organizáciu,
  • pochopiť model Teórie zmeny a načrtnúť si vlastný,
  • diskutovať a samostatne posúdiť realizovateľnosť rôznych stratégií dopadu, ako sú (sociálne) podnikanie, advokácia alebo vzdelávacie modely,
  • zvážiť metodiky merania sociálneho dopadu a posúdiť, ktorá metóda najlepšie vyhovuje ich organizácii,
  • vytvoriť akčný plán pre následné kroky.

Školiteľka: Eva Varga

Eva Varga je nezávislá konzultantka so špecializáciou na rozvoj sociálnych podnikov a sociálne financie. Spolupracovala s City Bridge Trust City of London Corporation, Európskou asociáciou rizikovej filantropie (European Venture Philanthropy Association), OECD a Európskou komisiou (EK). Medzi jej nedávne projekty patrí vývoj fondu na pripravenosť investícií a nástroja na hodnotenie talentov pre sociálnych podnikateľov. Je spoluautorkou knihy “Recipe Book for Social Finance”, ktorú vydala EK v roku 2016.

Eva Varga pracovala viac ako 10 rokov v organizácii NESsT, kde zastávala pozíciu riaditeľky pre výkonnosť portfólia. Viedla vývoj a implementáciu nových stratégií pre portfólio sociálnych podnikov, rozvoj kapacít, finančné nástroje a nástroje na riadenie sociálneho dopadu v krajinách strednej Európy a Latinskej Ameriky. Pred vstupom do NESsT v roku 2003 pracovala v oblasti mikrofinancovania ako manažérka pobočky Micro Finance Bank of Yugoslavia. Predtým pôsobila ako interná konzultantka pre manažment v ABN-Amro Bank v Maďarsku. Eva bola členkou Expertného tímu Európskej komisie pre sociálne podnikanie (GECES). Má magisterský titul z medzinárodných vzťahov zo School of International and Public Affairs na Columbia University v New Yorku. Eva má hlboký záujem o veľrybotvaré cicavce a v roku 2014 strávila 8 mesiacov v Hebridean Whale and Dolphin Trust, organizácii na ochranu morského života v Škótsku, kde pôsobila ako prevádzková manažérka.

Read our stories

Our projects

Look on what we are working
show projects

Newsletter